+420 608 505 082 Pondělí - Pátek 9:00 - 17:00 Tolstého 20; 616 00 Brno office@flowave.cz

Lídr nezná myšlenku „měl by“

Většina z nás je obětí našeho myšlení, které je původcem našeho vzteku. Pokud naše myšlenky obsahují moralistické výroky s „měl by“, tak máme problém, který nám zamezí přístup k svobodnému bytí a jednání. Ztratíme sílu, kreativitu a možnost dosahovat vysoké produktivity. Začneme jednat přes náš kontext (kognitivní deformaci).

Příklad:

Představte si, že několik vašich členů týmu odfláklo práci na klíčovém projektu. Doslova jejich práce vypadá fušersky a neodpovídá standardu, který očekáván. Toto jednání je v rozporu se základními firemními hodnotami. Jste rozlícení, jelikož je to podle vás nefér.

Platíte jim pravidelně nemalou výplatu, mají 5 týdnů dovolenou, platíte jim jejich osobnostní rozvoj a dostávají obědové stravenky. Máte pocit, že máte právo na nejlepší lidi a dobře odvedenou práci. Rozčilujete se, zatímco si opakujete:

„Ty líné hajzlíky by práce měla aspoň bavit. Dělají jen to, co se jim řekne a když se nedívám, tak vše odfláknou. Neváží si toho, že mají práci. Kam ten svět spěje?“

Jak si přepsat myšlenky „měl by“

1) Uvědomte si, že nikdo není to, co si myslíte nebo víte, že je. Vše, co si myslíte, že víte nebo víte, že víte, je jen vaše iluze reality. Jsou to vaše myšlenky, tělesné pocity, emoce a duševní postoj. Ve světě se nic z toho, co se odehrává ve vaší hlavě neděje tak, jak si to myslíte nebo víte. Je to vaše interpretace toho, co vidíte, slyšíte a vnímáte.

2) Není pravda, že máte právo získat, co chcete, jen proto, že to chcete. Musíte vyjednávat! Už teď slyším vaše myšlenky. „To si dělá legraci. Mám vyjednávat se zaměstnanci, kteří neplní své povinnosti?!“ Pokud vás tato slova napadají, tak máte problém a nevidíte ve vzniklé situaci příležitost k novému růstu. Možná si říkáte, že byste vypadal jako slaboch, kdybyste změnil svá očekávání a vzdal se vzteku. Třeba máte pocit, že by vás díky tomu zneužívali.

Pokud ve vaší mysli vyskočí myšlenky, že by vás někdo zneužíval, že budete vypadat jako slaboch, tak se ve vašich myšlenkách zrcadlí váš pocit neschopnosti a fakt, že nejste trénovaní v ontologických metodách leadershipu, jak si jít za tím co chcete, aniž byste museli používat „měl by“.

Je potřeba vyvinout intelektuální úsilí pro přepsání „měl by“

Když se nás ptají naši klienti na důvody, proč naše kurzy trvají rok a déle, tak jim většinou nabídneme cvičení na přepisování si nálady. Po 2 měsících psaní a každodenní komunikace zjišťují, jaké měli slepé úhly pohledu na svou náladu, jak nálada ovlivňuje jejich bytí a jednání.

Abyste mohli přepsat používání „měl by“, je potřeba každý den, kdy přijde situace vašeho vzteku z něčeho, co se stalo, vypracovat jednoduché cvičení.

Do jednoho sloupce si napište důvody, proč by se měl (někdo nebo já sám) snažit a ve druhé sloupci to vyvraťte. Přestože se to zdá jako jednoduché cvičení, vyžaduje si to umění kritického myšlení.

 

Důvody, proč by se měl (někdo nebo já sám) snažit Vyvrácení
1. Protože jim platím nemalou výplatu. 1. Výplatu stejně dostanou stejnou, i když se snaží nebo nesnaží.
2. Měli se ujistit, že to provedli správně. 2. Proč by to měli dělat?
3. Proč zrovna u mě musí pracovat takový lajdáci? 3. Lajdáci jsou v každé firmě. Nemohu očekávat, že získám všechny dokonalé zaměstnance. Pracuji tu i velmi dobří lidé.
4. Měli by se přeci o to, co dělají více zajímat. 4. Nemají důvod se zajímat víc. Pro někoho je to jen práce. Na druhou stranu jsou tu tací, kteří se zajímají.
5. Kdybych já byl na jejich místě, tak bych to udělal tak, jak se to má dělat. 5. Oni nejsou já. Proto nemohou přemýšlet jako já (majitel firmy).
6. Je snad slušnost dělat to, co se má dělat, když jsem zaměstnanec a dostávám výplatu. 6. Pravděpodobně měli pocit, že odvedli důstojnou práci. Na jiných projektech vše bylo v pořádku.

Univerzální řešení, jak těmto situacím předcházet

Existuje jedna metoda, která vám transformuje celé firemní prostředí do takové konverzační domény, ve který si každý umí převzít odpovědnost a ctít své slovo. Touto metodou je obnovení integrity člověka, systému a celé organizace. Integrita člověka je záležitostí jeho slova, nic více a nic méně. Člověk v integritě ví, co znamená dát slovo (Slovo 1 až Slovo 6). Je si vědom 11 závojů neviditelnosti, které mají vliv na jeho ctění slova. Dokáže svou integritu obnovit.
Pokud vám tento příklad z praxe připomíná atmosféru ve vaší firmě, tak vám nabízíme dvoudenní workshop – Integrita, nebo 3 x 10 týdnů speciální transformační program pro majitele, lídry, ředitele, rodiče, matky, otce, podnikatele.

Novinky na blogu

Přečtěte si další články, které vám předají nové myšlenky o bytí lídrem a efektivním uplatňování leadershipu jako své přirozené sebevyjádření za každé situace bez ohledu na okolnosti.
Čti dále