+420 608 505 082 Pondělí - Pátek 9:00 - 17:00 Tolstého 20; 616 00 Brno office@flowave.cz

Tribal leadership


Kmenové vůdcovství – uznávaná výzkumná práce

Inspirováno výzkumnou prací a knihou: Zrození kmenového vůdce (Tribal leadership); LOGAN, D. – KING, J. – FISHER-WRIGHT, H.: Zrození kmenového vůdce, Synergie Publishing, Praha 2014, 355s., ISBN 978-80-7370-252-6

Výzkumná práce a kniha Dave Logana a jeho týmu je jednou z těch, které změnili náš pohled na současný stav společnosti. Přestože je kniha orientována na firemní prostředí, tak v ní vidíme přínos pro celou naši společnost. Po 20 letech výzkumu autoři knihy Zrození kmenového vůdce přišli s konceptem, že skupiny (kmeny) se nacházejí na určitém stupni firemní kultury (1 až 5). Kniha nabízí nejen popis objeveného, ale i mechanizmus transformace jednotlivých kmenových úrovní.

Programy Flowave jsou založené na ontologickém / fenomenologickém přístupu k leadershipu. Výzkumné práce D. Logana o kmenovém vůdcovství odpovídá i naší metodice transformačního procesu v organizacích a skupinách. Shoduje se s tím, že všechny procesy, které se ve firmách dějí jsou ukotvené v jazyce.

Výzkum autorů nás inspiroval k tomu, abych vytvořili styly konverzačních domén jednotlivých kmenů. Jinými slovy specifický způsob používání jazyka ve svém způsobu bytí a jednání. V propojení s výzkumem Kennetha Burkeho a jeho konceptu „pojmové mřížky“ lze lídrům ve firmách poskytnout myšlenky a názory, které jim transformují pohled na jejich kmeny a sebe sama.

Nestačí knihu jen číst, ale je potřeba…

Za svou praxi jsme se ještě nesetkali s nikým, kdo by si přečetl knihu a vše hned dokázal využívat bez tréninku v praxi. Většinou o informacích v knize uměl pěkně mluvit, ale neuměl získané informace využívat v každodenním životě při jakékoliv situace bez ohledu na okolnosti jako své sebevyjádření. Abyste mohli metodiku kmenového vůdcovství (Tribal leadership) používat jako své sebevyjádření, budete potřebovat být v neustále konverzaci o tomto stylu leadershipu a objevit ho pro sebe přímo na hřišti, nikoliv jen v hledišti.

Jak myšlenky a názory z knihy využít v praxi?

Přečtěte si knihu Zrození kmenového vůdce a udělejte si názor, zda styl konverzační domény (jazyk, který autoři knihy používají) odpovídá vaší pojmové mřížce a chcete ho dále rozvíjet. Vyberte si, že budete ochotní přepsat dosavadní vnímání vašeho kmene a vás samotných. Každou kapitolu, každou myšlenku sdílejte s kolegy nebo partnery. Bavte se o tom, jak to funguje, jak to využívat v praxi. Co to znamená a co to neznamená. Buďte v neustálé konverzaci o kmenovém vůdcovství.

Dále doporučujeme:

Koučink a mentoring na Tribal leadership (Kmenové vůdcovství)

Rozklíčování a posunutí firemní kmenové kultury nějakou chvilku trvá. Nejdříve bude zapotřebí objevit vaši úroveň a posunout ji. Pozor, jak autoři píší: Každý z nás se považuje za člověka o dvě úrovně výše, než skutečně je. Následně se pracuje s jednotlivými kmeny a jejich posunutí vnímání kmenové firemní kultury. V některých firmách to může trvat 6 měsíců až 2 roky.

Jaké metody ještě využíváme?

Firemní FLOWAVE Ontological Leadership transformační programy nejsou založené jen na jedné metodě, které se striktně držíme. Využíváme vždy kombinace všech, které jsme si praxi ověřili jako funkční a které dělají rozdíl v životech našich klientů.

Více o nás a našich metodách

TED Tribal leadership

Zaujala vás naše nabídka služeb?

Vzděláváme po celé České a Slovenské republice.