+420 608 505 082 Pondělí - Pátek 9:00 - 17:00 Tolstého 20; 616 00 Brno office@flowave.cz

Děti potřebují, aby rodič byl lídr a uměl efektivně uplatňovat leadership (vedení, vůdcovství) jako své sebevyjádření a zároveň jim poskytl možnost „být vyslyšen“, aby mu mohly otevřít své srdce. Jinými slovy, dítě počítá s tím, že máte dost síly a ustojíte jeho pocity, aniž by vás přemohly. Děti se nejvíce spoléhají na váš leadership a jeho efektivní uplatnění, když jsou zklamané a frustrované.

Co znamená v praxi být lídrem pro své děti

Nevyřčená otázka, která našim dětem dává svobodu bytí a jednání, nebo jim naopak způsobuje nedostatečný pocit vlastní hodnoty vypadá takto: „Milují mě rodiče tak, že budu vyslyšen s jakoukoliv emocí (vztek, smutek, radost, štěstí, zloba), nebo se mých emocí vyděsí a budou mě chtít zastavit?“

Většina z nás se domnívá, že musíme projevy vzteku, smutku, ale i radosti a štěstí nějak hodnotit, podporovat, doplňovat nebo ovládat. Domníváme se, že nemůžeme nechat naše dítě v obchodě s hračkami plakat a prožívat bolest, když zjistí, že si nemůže domů odnést plyšovou hračku, která se mu líbí. Posuzujeme tuto situaci s tím, co si pamatujeme z dětství, z toho, jak se k nám chovali naši rodiče. Hodnotíme okolí a řešíme, jak se na nás ostatní budou koukat.

V tomto stavu nedokážeme pozorovat náš způsob bytí (to co se s námi děje vnitřně – naše myšlenky, pocity, vzpomínky, emoce, vnitřní tělesné pocity) a nemůžeme být přítomní vzniklé situaci a autenticky naslouchat. Jinými slovy nedokážeme být lídrem, který v daný okamžik umí efektivně uplatnit leadership jako své sebevyjádření, ale jednáme na základě našich zkušeností a znalostí z minulosti – jednáme jako naprogramovaný stroj. Dost často se zpětně vyděsíme, když si uvědomíme, že jsme se zachovali, přesně jako naši rodiče.

Proč by dítě nemohlo plakat a prožít si tu bolet v obětí rodiče, který mu autenticky naslouchá, potvrzuje jeho pocity a povzbuzuje ho, aby uvolnilo své pocity a vyrovnalo se s danou situací, před zraky kohokoliv?

Jak být lídr, když děti mají záchvat vzteku?

Základním předpokladem je „nebýt sami sebou“. Jinými slovy jen nahlížet a nenechat projevit náš způsob bytí (na to, co se s námi děje vnitřně – naše myšlenky, vzpomínky, emoce, vnitřní tělesné pocity). V tomto stavu jsme schopní autenticky potvrdit pocity našich dětí a nechat je s důvěrou v nás prožít jejich emoce.

Jedině autentickým nasloucháním, kdy jsme klidní a schopni poznat opravdové potřeby našich dětí, zůstáváme s nimi v kontaktu.

Naše děti spoléhají na náš leadership (vedení) a nechtějí, abychom se stali součástí jejich dramatu. Proto když podlehneme nepříjemným pocitům dětí, dovolujeme jim vstoupit do psychologického kontextu: „Když i moje rodiče jsou díky mým emocím zoufalí a podráždění, jsem skutečně objetí toho, co se mi stalo. Děje se to jen mě a já za to nemůžu.“

Máte-li psychologický kontext: „To je hrozné, proč zase pláče…, Proč zase mlátí sestru, s ním není něco v pořádku…, Proč nedokáže chvilku posedět v klidu, z toho se snad zblázním…, Tohle se může stát jen mě, není den, kdy bychom neměli nějaký problém…“ tak ztrácíme svou svobodu, moc a sílu být lídrem a efektivně uplatňovat leadership.

Novinky na blogu

Přečtěte si další články, které vám předají nové myšlenky o bytí lídrem a efektivním uplatňování leadershipu jako své přirozené sebevyjádření za každé situace bez ohledu na okolnosti.
Čti dále