Leadership TIP 002 – Jak říct NE

Umět někomu říct ne a nenaruš integritu vztahu je mistrovskou dovedností každého lídra.

Všimli jste si toho, že čím dál víc jste produktivnější a efektivnější, tak to ostatní nezastaví, aby vám naložili ještě víc práce? Někdy se stane, že máte rozjednáno více projektů a uvědomili jste si, že musíte jeden z nich odmítnout. Nebo vezmete zakázku a dojde vám, že nespadá do vaší zóny produktivity a bylo by lepší tuto spolupráci včas ukončit.

Jak taktně říct „NE“?

Skvělým nástrojem může pro vás být metoda, o které hovoří William Ury ve své knize The Power of Positive NO (Síla a moc pozitivního nesouhlasu). Tato metoda má jednoduchý vzorec: ANO-NE-ANO. Funguje následovně:

  • Ano. Řekněte ano sami sobě a chraňte to, co je pro vás důležité.
  • Ne. Odpověď pokračuje věcným ne, které je zřetelné a nastavuje jasné hranice.
  • Ano. Skončete tím, že toho druhého ujistíte o vzájemném vztahu a nabídnete jiné řešení jeho požadavku.

Když někomu říkáte své ne, tak si buďte vědomi toho, že může dojít k narušení integrity vztahu. Proto je dobré obnovit integritu vztahu a umět se dobře omluvit. Dospělým to moc nejde, proto jsem se rozhodl, že naše děti tím budou od malička použití.

Jak opustit již existující závazky

Někdy se stane, že řeknete ANO něčemu, co na začátku připadalo jako skvělá možnost, ale když to začnete dělat, tak si uvědomíte, že jste řekli ano něčemu, co není ve vaší zóně produktivity a vyčerpává vám to jen vaší energii. Jak efektivně někomu říct, že jste se rozhodli, že už nebudete držet své slovo, a přitom být ženou/mužem integrity?

  1. Postavte se čelem k tomu, že jste se k něčemu zavázali.
  2. Ujistěte druhou stranu o ochotě svému závazku dostát.
  3. Vysvětlete, proč to, že svému závazku dostojíte, není pro druhou stranu přínosné.
  4. Nabídněte, že jim pomůžete problém vyřešit.

V kurzu: Flowave Performance Systém ve čtvrté lekci tuto metodu probíráme do detailu. Necháváme naše klienty objevit: Jak říkat ne. Jinak řečeno, odříznout vše, co není v jejich zóně produktivity a díky tomu být mnohem produktivnější.

Co když je to opačně a potřebujete, aby někdo řekl „ANO“

Pokud nastane situace a vy potřebujete, aby lidé změnili své NE na ANO, tak si přečtěte knihu Getting to YES nebo česky vyšla kniha: Jak překonat nesouhlas. Určitě si poslechněte přednášku The walk from „no“ to „yes“, která má české titulky:


Každý z nás si nese nějaké limitující přesvědčení, díky kterému nám nejde říct ne. Objevil jsem skvělou metodu, jak všechna limitující omezení obejít. Tato metoda si vyžaduje jen ctít svůj kalendář. Když za vámi někdo přijde s žádostí, které musíte říct ne, tak se jednoduše vymluvíte na kalendář.

„Počkej, podívám se do kalendáře, abych si udělal cost/benefit analýzu. Promiň, ale nemohu se tomu věnovat, v kalendáři na to nemám prostor.“

U nás ve FLOWAVE používáme Flowave planner, který nás drží na cestě a pomáhá nám uvědomovat si, na čem nám záleží a co je pro nás skutečně důležité, abychom dosáhli požadovaných cílů a výsledků.


Máte pocit, že by se pravidelné týdenní newslettery dali ještě vylepšit? Chcete se mnou sdílet nějaký zajímavý zdroj nebo váš tip na doplnění k tématu? Jednoduše mi napište na sazovsky@flowave.cz. Pokud byste si chtěli přečíst všechny moje tipy, klikněte sem.

Tipy můžete poslouchat jako podcast. Nebo si stáhnout aplikaci do mobilu a poslouchat jako soundcast. Audio nahrávku můžete poslouchat i na YouTube.

Chcete každou neděli ve svém @inboxu najít svůj čerstvý Leadership TIP? Stačí kliknout na následující tlačítko a přihlásit se k odběru.