+420 608 505 082 Pondělí - Pátek 9:00 - 17:00 Tolstého 20; 616 00 Brno office@flowave.cz

Co když nechci nebo nemohu držet své slovo?

Na první pohled jsem na Williamovy viděl, že něco řeší. Po úvodním pozdravení a posazení se u mě doma, jsem ho hned vyzval, aby mi řekl, co má ve své hlavě. „Musím řešit pracovní komplikace, které nemají krátkodobé řešení, takže poškodí několik obchodních partnerů. To mě mrzí, ale neuměl jsem tomu předejít. Už druhý den nemohu být přítomný rodině a své práci, protože to mám stále v hlavě. Nemám rád tyto situace a vždy mě způsobují nepříjemnou náladu.“

Pokud nastane situace, že své slovo nechceme nebo nemůžeme dále ctít a dodržet, tak je potřeba napravit nepořádek, který jsme způsobili tím, že už nemůžeme nebo nechceme držet své slovo, nabídnout protinávrh nebo jiné řešení, aby byla integrita obnovena. Neznamená to, že jsme mimo integritu – naše jednání je celé kompletní.

Williame, chápu tvou náladu. Není jednoduché vědomě poškozovat své obchodní partnery. Fakt je ten, že to není nic víc než jen to, že nebudeš držet své slovo, protože už dále nemůžeš. Není to problém. Problém máš, když dovolíš sám sobě, abys ho vnímal jako problém. Přistupuješ-li k dané situaci jako k „breakdownu“ tak je to hned jiný proces. Pokud ale vnímáš špatné pocity a brání ti to k tomu, abys byl přítomný rodině a sám sobě, tak máš problém.

„Podívej se na to, jestli jsi dal svým partnerům, systémům nebo organizaci slovo (slovo 1 až slovo 6). Pokud ano a teď nadešel čas, že ho dále nemůžeš nebo nechceš dodržet, tak to nejlepší, co se dá udělat, je využít technologii obnovení integrity:

  • Dal jsem slovo, ale už ho nemohu držet, to znamená, že už se nestane…. (není potřeba definovat důvodu, mnohem důležitější jsou následující body).
  • Jsem si vědom, že to má na vás dopad …. (není potřeba hodnotit a vyjadřovat lítosti – lítost je náš předpoklad, jak se druhý cítí a ten pak nakonec ovlivní, jak se bude cítit).
  • Jaký to má dopad na mě – je to nepříjemné, musím řešit tuto situaci… (není potřeba se ponižovat, obhajovat, ale definovat jen fakta).
  • Co slibuji do budoucna a jakou nabízím alternativu (co dávám do prostoru, aby se tato situace už nestala, nebo co slibuji do budoucna udělat, aby byla zachována integrita člověka, systému, organizace a společnosti. Co uděláme jinak, aby…).

Vyzkoušej tuto metodu. Touto technologií totiž zůstaneš stále v integritě a budeš muž svého slova. Jak se nám situace jeví, vychází z našeho jazyka. Jak se člověk jeví ostatním i jak vnímá sám sebe, je neodmyslitelně spjato s jeho zacházením se slovy. Vyjadřováním lítosti (našeho předpokladu, jak se druhý cítí), odůvodňováním, proč něco nemůžeme dodržet jednáme neupřímně a neautenticky, jelikož skutečnost je jen ta, že to nemůžeme dodržet a nebudeme ctít slovo. To ostatní, co k tomu přidáme je jen to, co si myslíme, že si myslíme, nebo si myslíme, že víme, že by se mělo říkat, nebo to potřebujeme říct, abychom si to sami před sebou přes svůj kontext obhájili.“

William se opřel o opěradlo čalouněné židle a dal si prostor pro přemýšlení. „Integrita je skutečně dokonalá. Od doby, kdy se spolu bavíme, mi hodně transformovala život. Proto nemám pochyby, že to bude funkční. Jen je neuvěřitelné, jak mám někde v podvědomí uloženo, že bych měl vysvětlovat, proč jsem to neudělal nebo se to nestalo,  obhajovat, co se stalo a proč něco nemohu udělat.“

Pokyvoval jsem souhlasně hlavou a upřímně dodal „Spousta lidí zůstane ve svém dětství, kde to po nich někdo vyžadoval. Už nejsou malé děti, kteří musí tato slova říkat, aby rodiče vše věděli a mohli je chránit před nebezpečím, přesto stále tyto informace sdílejí a už nikdy nedospějí.“

Novinky na blogu

Přečtěte si další články, které vám předají nové myšlenky o bytí lídrem a efektivním uplatňování leadershipu jako své přirozené sebevyjádření za každé situace bez ohledu na okolnosti.
Čti dále