Leadership TIP 007 – Ideální týden

Věděli jste, že když si sednete k počítači, tak udržíte pozornost jen přibližně 30s, dokud váš mozek nezačne hledat nebezpečí nebo nějakou odměnu? Pokud vás něco nebo někdo vyruší, tak podle článku Christine Rosen The Myth of Multitasking nám trvá 25 minut, než se opět začneme soustředit.

Proto je tak důležité soustředit se jen na jednu věc, kterou když uděláme, tak vše ostatní nebude důležité nebo to bude zbytečné.

Kdy jste si naposledy po hektickém dni řekli: „Vždyť jsem nic neudělal, přitom jsem se vůbec nezastavil.“

Mě se to čas od času stane. Když si na konci pracovního dne dělám ukončovací pracovní rituál, tak si uvědomím, jak jsem skákal z jedné věci na druhou. Většinou se to děje ve chvíli, kdy mě někdo vyruší, nebo se nechám něčím vyrušit.

Přestože jsem studoval různé knihy o atomických návycích, tak se nic neměnilo. Chyběl mi koncept, který by mi pomohl vytvořit pravidelný týdenní rytmus, na který bych se já i ostatní mohli spolehnout. Při čtení knihy Hleď kupředu jsem se seznámil s konceptem Ideálního týdne. Zaujal mě natolik, že jsem ho začal hned uplatňovat ve svém životě a následně ho předávat klientům, které u nás ve FLOWAVE s.r.o. vedeme a koučujeme.

Většina z nás si umí představit Ideální týden, ale jen málokdo má odvahu tento týden sestavit a pak ho sdílet se svým týmem a klienty.

Jaký je ten můj ideální týden? Prohlédněte si, jak takový týden vypadá a stáhněte si šablonu.

Alex Soojung-Kim Pang ve své knize Rest (Odpočinek) tvrdí, že nejproduktivnější jsme čtyři hodiny denně, možná pět. Záměrnou pozornost můžeme udržet jen tak dlouho, než nastoupí snížená návratnost. Nanejvýš úspěšní lidé, kteří se účastnili jeho studie a jejichž úspěchy a vliv byly nejvýraznější, pracovali v návalech soustředění s přestávkami na procházky, osvěžení, socializaci, a dokonce i zpestření v podobě hry.

Abyste si tohle nastavili, hodí se vědět, jaký jste tzv. chronotyp (časový typ). Ve své knize When (česky vyšlo pod názvem Kdy: Věda a umění dokonalého načasování Daniel H. Pink zdůrazňuje něco, co nazývá „skrytý rytmus každodenního života“.

Den začínáme optimisticky a plní energie, ale o sedm hodin později se většinou naše hladina energie sníží. Pro většinu z nás, podle toho, kdy se probudíme, to je přímo uprostřed pracovního dne. Zvažte, jestli tuto dobu nemůžete využít na úkoly, které vyžadují méně pozornosti. Tato doba je i dokonale vhodná pro osvěžující přestávku, dokonce i šlofíček, který může proti útlumu zapůsobit.

Ideální týden Mirka Sázovského

Stáhněte si ukázku ideálního týdne a pak si vytvořte ten svůj. Nechte ideální týden vytvořit i členy vašeho týmu a pak si tyto týdny navzájem sdílejte. Nastavte si firemní rytmus a respektujte hodiny a dny k hluboké práci. Budete překvapení, jak se zvýší produktivita. Sdílením svého ideálního týdne nastavujete hranice a sladíte vzájemná očekávání.

Jakmile vymezíte jasné hranice a donutíte se v nich nějakou dobu zůstat, je úžasné, jak rychle do týdenního rytmu vplujete bez ohledu na to, co se zrovna děje. – Michael Hyatt

Můžete o svém dokonalém týdnu přemýšlet jako o terči. Přímo doprostřed se pokaždé netrefíte, ale jakmile víte, kam máte mířit, budete střed trefovat mnohem častěji.

Nenechte práci, aby určovala váš život. Naopak nechte život, aby určoval vaší práci.


Když koučujeme a vedeme manažery a lídry firem, kteří objevili moc ideálního týdne, tak jsme si všimli, že nestačí vědět, jak to udělat, ale je zapotřebí využít kompletní Flowave Performance Systém. Přestože dokážou ideální systém nastavit, tak mají problém se záměrnou pozorností.


Máte pocit, že by se pravidelné týdenní newslettery dali ještě vylepšit? Chcete se mnou sdílet nějaký zajímavý zdroj nebo váš tip na doplnění k tématu? Jednoduše mi napište na sazovsky@flowave.cz. Pokud byste si chtěli přečíst všechny moje tipy, klikněte sem.

Tipy můžete poslouchat jako podcast. Nebo si stáhnout aplikaci do mobilu a poslouchat jako soundcast. Audio nahrávku můžete poslouchat i na YouTube. Nově lze podcast poslouchat i na Spotify nebo Google Podcast.

Chcete každou neděli ve svém @inboxu najít svůj čerstvý Leadership TIP? Stačí kliknout na následující tlačítko a přihlásit se k odběru.