Leadership TIP 009 – Největší úkol lídra

Jedním z největších úkolů, kterému budete jako lídr čelit, je strategický cíl, který přepokládá změnu lidského chování.

Bez změny chování a jednání lidí ve vašem týmu není možné očekávat, že by mohlo dojít k dosažený nepředstavitelných výsledků.  Co vás dostalo sem, vás už nedostane tam, proto změna chování je nevyhnutelná.

Většina lídrů, kteří vedou ostatní lidi neznají metody, jak změnit jejich chování. Strategie založené na změně chování se od manažerských rozhodnutí výrazně liší. Otázkou není, co musí dělat lidé jinak, aby jejich akce dosahovala jiných výsledků, ale kdo musí být, aby se jim vnímání reality zobrazovalo jako možnost k dosažení nových výsledků.

Realizace manažerského rozhodnutí lze nařídit, ale nelze nařídit změnu způsobu chování a jednání.

Určitě to znáte od svých rodičů, když říkali: „Začni se chovat jinak, nebo…“ Změnili jste se? Fungovalo to? Věřím, že pokud jste byli jako já, tak vůbec.

Pokud se jako lídr zaměříte jen na to, co je potřeba děla jinak, ale nebudete věnovat pozornost tomu, jak se lidem zobrazují situace, se kterými se zabývají, tak máte pravděpodobnou až téměř jistou budoucnost, ve které budete mít maximálně o trochu vyleštěnější, upravené nebo zcela odlišné výsledky, které jsou jen pozměněnou minulostí. Stále to je jen minulost, kterou si vlečete na zádech jako batoh nefunkčního oblečení.

Co rozhoduje o tom, proč se lidé začnou chovat jinak?

Nyní vám je určitě jasné, že budete muset začít dělat věci jinak než doposud. Co vás dostalo sem, vás už nedostane tam.  

Já tomu říkám: proměna způsobu vidění a způsobu bytí. Aby lidé začali vidět situace a záležitosti, se kterými se v daném okamžiku zabývají v jiném úhlu pohledu, potřebují funkční a účinný systém vycházející ze scénáře vize budoucnosti.

Za funkční a efektivní systém zodpovídá lídr a je odpovědný za výsledky tohoto systému. Rád říkám větu, kterou jsem poprvé slyšel od vysloužilého vojáka z U.S. Navy SEALs Jocko Willink: „Neznám špatný tým, jen špatné vedení.“

Víte, na co jsem přišel, když si povídám s lidmi z firem, ve kterých vedu, koučuji a pracuji s nepořádkem v myšlení jejich lídrů?

Téměř 80% až 90% lidí si není jistá, co je skutečně důležitý cíl společnosti, jakou mají její majitelé vizi a díky tomu nemají odhodlání tyto vize a cíle naplnit. Lidé ve společnostech, ve kterých lídři jen směřují do nejasné budoucnosti namísto toho, aby z ní přicházeli, říkají, že nevědí, co mají dělat a jak mohou pomoci. V těchto společnostech vždy chybí pravidelné zhodnocování dosažených výsledků. Lídři často nekontrolují, zda se lidem v jejich týmu cíle daří plnit. A už vůbec nevědí, na čem lidem skutečně záleží a jak firemní cíle naplňují jejich zájem.

Proměna lidského chování je největším úkolem lídra. Dokud totiž nedokáže proměnit sebe, nemůže proměnit ostatní. Nebýt sám sebou za každé situace bez ohledu na okolnosti je tím nejtěžším, s čím se každý lídr bude potýkat. Pamatujte si: „Co vás dostalo sem, vás už nedostane tam. V přítomnosti musíte být svým budoucím já, nikoliv tím, kdo si myslíte nebo víte, že jste.“  

Každý rok pomáhám podnikatelům a lidem, kteří si jsou vědomi, že být lídrem musí být nejdříve sami pro sebe, aby si dokázali vytvořit vytvořenou budoucnost jejich nejlepšího roku života. Ano, každý nový rok je pro ně tím nejlepším v životě, protože ho nežijí jako oběť, ale jako tvůrce reality.

Po tomto oblíbeném kurzu vždy následuje kurz zaměřený na ucelený systém, jak dosahovat cílů, který je pro každého lídra a jeho tým skvělým nástrojem a ochranným mantinelem, který je udrží na cestě. Tento funkční systém několikanásobně zvyšuje produktivitu a výkon každého, kdo je tímto systémem použitý. Čtete správně. Lidé nepoužívají tento systém, ale systém používá je a díky tomu mají mnohem více prostoru na kreativitu, hru a zábavu. V práci musí být lehkost, hravost a zábava. Pokud to tak nemáte, tak pravděpodobně nejste ve své zóně produktivity.


Máte pocit, že by se pravidelné týdenní newslettery dali ještě vylepšit? Chcete se mnou sdílet nějaký zajímavý zdroj nebo váš tip na doplnění k tématu? Jednoduše mi napište na sazovsky@flowave.cz. Pokud byste si chtěli přečíst všechny moje tipy, klikněte sem.

Tipy můžete poslouchat jako podcast. Nebo si stáhnout aplikaci do mobilu a poslouchat jako soundcast. Audio nahrávku můžete poslouchat i na YouTube. Nově lze podcast poslouchat i na Spotify nebo Google Podcast.

Chcete každou neděli ve svém @inboxu najít svůj čerstvý Leadership TIP? Stačí kliknout na následující tlačítko a přihlásit se k odběru.