+420 608 505 082 Pondělí - Pátek 9:00 - 17:00 Tolstého 20; 616 00 Brno office@flowave.cz

Lídr není závislý na náladě druhých

Být lídrem si vyžaduje schopnost ustát náladu a emoční projevy druhých. Doslova nebýt závislý na náladě druhých lidí. Jinými slovy by se dalo říct, že lídr je emočně silná a vyzrálá osobnost, která si je vědoma, že nemá odpovědnost za náladu druhých lidí.

Na druhou stranu lídr, který má závislou strukturou osobnosti, je vlastně velmi senzibilní. Když je se svým týmem, okamžitě vnímá, co se děje na úrovni mezilidské komunikace. Jistým způsobem je závislý na náladě ostatních.

Cítí se dobře jestliže v týmu panuje pozitivní nálada a cítí se špatně, když je v týmu negativní nálada. Stává se obětí svévoli ostatních členů týmu. Obava ze špatné nálady svého týmu způsobuje nerealistický strach, který se v některých případech může vystupňovat do fobie.

Program z dětství

Při práci s panem E. jsme postupně objevovali, jak byl obětí náladovosti svých rodičů. Bylo pro něho úzkostné a děsivé, když s ním otec třeba i několik dnů nemluvil a dle své libosti ho emočně vydíral a manipuloval ho.

Nyní se nechává terorizovat náladami a rozmary druhých a přinejmenším vnitřně utíká a vymýšlí strategie, jak se vyhnout špatným pocitům a špatné náladě. Jeho pocity ovládají jeho myšlenky. Dělá vše proto, aby v týmu byl mír a dobrá nálada, nedovoluje, aby se ostatní mohli přít, když je to nutné. Nejde o provokování sporu pro samotný spor.

Jen ten, kdo se umí přít, se může rozhodnout, jestli se sporu vzdá. Heinz-Peter Röhr

Pan E. byl vždy velmi frustrovaný a zažíval pocity úzkosti, když mu někdo v týmu dal najevo, že se s ním nebude bavit. Během několika hodin na sobě začal pozorovat psychosomatické projevy jeho vnitřní chemie těla. Tento stav si sám sobě způsoboval, jelikož v dětství veškeré napětí v rodině zmizelo, když byl někdo z rodiny nemocný. Jedině v této situaci měl pozornost svých rodičů, kteří přestali se svým emocionálním vydíráním.

Transformace úhlu pohledu

Cesta k emocionální svobodě u pana E. vedla přes objevování následujícího:

  • Nikdy není příjemné, když má někdo v týmu špatnou náladu. Já si stojím za tím, kdo jsem a jaký mám názor. Jsem nezávislý a mohu mít vlastní názor a pocity. Stejně tak může mít kdokoliv v týmu špatnou náladu.
  • Citové vydírání nepovažuji za problém, ale jako novou možnost k osobnímu růstu a k trénování udržení se v náladě, která vede tým k naplnění záměru.
  • Kdo jsem sám pro sebe a ostatní, když bych neměl pocity obavy a úzkosti?
  • Nelze změnit náladu druhých, ale lze na ní být nezávislý.

Jak jste na tom vy?

Zažíváte nepříjemné pocity, když se někdo chová jinak, než očekáváte nebo vám jeho chování nedává smysl? Berete si toto chování osobně a vidíte za ním něco víc, než většinou je? Dokáže vás jeden email rozhodit na několik dnů až měsíců a pak se raději autorovi emailu vyhýbáte?

Jestli jste na některou z otázek odpověděli ano, tak jste závislý na náladě druhých lidí.