+420 608 505 082 Pondělí - Pátek 9:00 - 17:00 Tolstého 20; 616 00 Brno office@flowave.cz

Nebýt použitý svou myslí – přepis mentoringu

Klient: Pořád se mi honí hlavou různé myšlenky a stále mi odvádí pozornost. Znám techniky soustředění a vím, kdy se dokáži soustředit, ale tím, jak vedu několik projektů, tak nedokáži zastavit svou mysl.

Já: Dobře, na co se mě chceš zeptat?

Klient: Dá se s tím vůbec něco dělat? Znám i meditační metody, ale to bych musel meditovat i když jsem doma s rodinou.

Já: Na co, se mě chceš skutečně zeptat?

Klient: Chvilku mlčí a je vidět, že se stydí. Neumím být přítomný své ženě a dětem. Připadá mi, že mě jen zdržují. Děti jsou malé a potřebují mou pozornost, ale já jsem stále podrážděný a pořád je jen poučuji a spíš od sebe odháním, abych mohl být ve své hlavě. Mám pocit, že to je ztráta času, když se věnuji malým dětem nebo konverzaci se svou ženou o tom, co kdo udělal a neudělal, jak se ji něco podařilo a nepodařilo. Neumím ji aktivně naslouchat.

Já: Dobře, chápu tedy správně, že si uvědomuješ, jak se chováš a mrzí tě, že nedokážeš být v přítomném okamžiku se svou rodinou?

Klient: Ano, to je přesně ono. Nejen teď a tady (v přítomném okamžiku) se svou rodinou, ale i se svým tělem a sám se sebou. Mě otravuje dělat si jídlo. Mohl bych pracovat a připravovat strategie, doladit konverzace ve firmě a vytvořit nový produkt.

Já: Každý z nás jsme v podstatě neschopní přestat myslet. To je v pořádku. Málo kdo je schopný si to uvědomit. Duševní hluk v hlavě nám znemožňuje najít náš vnitřní klid a tím ovlivňuje náš způsob bytí a jednání.

Co myslím tím náš způsob bytí a jednání je vše, co se s námi děje vnitřně: naše emoce (city, pocity, nálady, afekty, vášeň); náš jazyk (naše myšlenky, myšlenkové procesy, vzpomínky, představy); naše tělesné pocity.

Většina z nás ztotožňuje naše myšlení s naším bytím a naši totožnost s myšlením. Pokud se považujeme za svůj způsob bytí, tak žijeme život člověka, který je zdánlivě odloučen od přítomného okamžiku v šíleně složitém světě problémů a konfliktů. Ve světě, který není skutečný, ale ve světě naší mysli. Svět, který považujeme za skutečný, je jen naší iluzí reality, je to svět, který je uvnitř naší mysli nebo někde tam (mimo nás).

Tvé myšlení se stalo stavem nerovnováhy a tvou závislostí. Tvé myšlení používá tebe, ne ty jeho.

Klient: Úplně nesouhlasím. Protože já vím, jak používám svou mysl. Vždy mám cíl a snažím se jít za ním. Díky tomu mám úspěšnou firmu, vydělávám 8 milionů ročně, vedu 5 týmů o 30 lidech a mám rozdělané další projekty. Jsem soustředěný a moje myšlenky jsou uspořádané a cílené. Umím se rozhodovat, na co budu myslet.

Já: Dobře. Dokážeš tedy vypnout své myšlení kdykoliv se rozhodneš?

Klient: To dokáži snad jen na pár vteřin, když sportuji, mám sex se ženou a při spánku.

Já: Jsi používán tvou myslí. Považuješ se za to, co tvá mysl chce dělat. Své myšlení považuješ za své já. Myšlení je jen nepatrný zlomek tvé přirozené inteligence.

Ty nejsi to, co si myslíš nebo víš, že jsi. Ty nejsi nic z toho, o čem jsi přesvědčený, že jsi. Ty nejsi tvé myšlení a tvůj způsob bytí. Tvůj způsob bytí (v něm obsažené myšlení) je jen způsob bytí, to není to, co si myslíš, že jsi, nebo to, co považuješ za skutečnost – je to tvá subjektivní realita.

Moudrost není produktem myšlení. Všechny tvé interpretace života, toho, co považuješ za správné nebo špatně, dobré nebo hrozné, jsou jen tvými názory na realitu. Všechny tvé interpretace života jsou jen názory tvé mysli. Jsou to jen myšlenky a ty nejsi tvá myšlenka.

 

Novinky na blogu

Přečtěte si další články, které vám předají nové myšlenky o bytí lídrem a efektivním uplatňování leadershipu jako své přirozené sebevyjádření za každé situace bez ohledu na okolnosti.
Čti dále