Leadership TIP 003 – Nedelegujte, vytvářejte delegáty

Jak (ne)delegovat?

Pro lidi, kteří mají dynamickou energii, je delegování noční můrou. Někteří lídři v dynamické energii říkají: „Bude rychlejší a jednodušší, když to udělám sám.“ Nemají pravdu. Když začínáte s delegováním, tak je vše pomalejší a trvá to déle, ale možná ještě nevědí, že zpomalení vás může zrychlit

Pro vysvětlení teorie zpomalení vás může zrychlit vám ukážu obrázek, za který děkuji Katce Studnicové.

Všichni máme stejné množství času, ale jen ti úspěšní lidé pochopili, že čas si mohou koupit – delegují úkoly a práci k lidem, kteří ji udělají rychleji, efektivněji, a ještě si to budou užívat.

Delegováni si samo na sebe vydělá.

Možná si teď řeknete: „Už jsem delegování zkoušel, ale nefungovalo to.“ Mohu se s vámi vsadit, že jste to zkoušeli jednou maximálně třikrát. Kdybybychom vše po každém prvním nezdaru zabalili, tak bychom pravděpodobně neměli krásnou muziku a nemohli se chodit kochat dokonalými obrazy. Abyste mohli dosáhnout mistrovství, tak budete muset objevit co je záměrný trénink. V této oblasti doporučuji práci Anders Ericsson: The Making of an Exper. Nejlepší metodou je být Tak dobří, že vás nepřehlédnou podle stejnojmenné knihy od Cal Newport.

Základním problémem většiny lídrů je to, že si kladou špatnou otázku. Ptají se sami sebe: „Jak to udělat, abych dosáhl 10x výsledků?“ Správná Otázka je: „Kdo to udělá?“

Delegování je proces, který vyžaduje investici času a intelektuální úsilí. Lidé vašemu požadavku nemohou autenticky říct ano, pokud necítí, že mohou říct ne. Nedelegujte, ale vytvářejte delegáty. Vaším cílem je vytvořit zapálený, zdatný tým, kterému můžete svěřit i nejchoulostivější úkoly, a k tomuto dojde pouze v případě, kdy je provedete procesem budování důvěry a dovedností.

Pokud člena svého týmu provedete sedmi kroky procesu delegování, nejen že se ocitnete uprostřed kompetentních zaměstnanců, ale také zjistíte, že vás ze všech stran obklopuje nevyužitý vůdčí potenciál.

Proces delegování se skládá ze 7 základních kroků procesu delegování. Jakmile jste někoho ze svého týmu provedli těmito sedmi kroky, měli byste očekávat proud spolehlivé, kvalitní práce. Čím větší prostor členové vašeho týmu dostanou, tím víc pravomoci k jednání za vás jim můžete předávat, a tehdy skutečně uvidíte svou energii a produktivitu mířit ke hvězdám. Všimněte si jedné zásadní věci.

Klíčem k úspěšnému delegování je schopnost lídra předat to, jak vidí svět a co očekává tak, aby to, co viděl lídr viděl samotný delegát.

Skutečnost, že zastáváte mnoho funkcí, neznamená, že se pro všechny hodíte. Klíčové vztahy a nejdůležitější projekty nezískáte, pokud se nenaučíte, jak a proč delegovat.

V kurzu Flowave Performance System učíme naše klienty nejen to, co delegování je a není, ale i 5 úrovní delegování, které jsou zásadní technikou, která mění pravidla hry. Nazýváme je 5 úrovněmi důvěryhodnosti:

  • 1 úroveň: udělejte jen to, o co jsem vás žádal
  • 2 úroveň: prozkoumejte téma a podejte hlášení
  • 3 úroveň: prozkoumejte téma, navrhněte alternativy, doporučte řešení
  • 4 úroveň: rozhodněte se a dejte mi vědět, co jste udělali
  • 5 úroveň: rozhodnutí je na vás, udělejte to nejlepší, co umíte

Mám pro vás ještě jedno velké uvědomění. První úroveň důvěryhodnosti je pro začínající kolegy a virtuální asistentky. Aby tato úroveň mohla fungovat, musíte jim předat kompletní návod a vysvětlit proces. U nás ve Flowave ho nazýváme jako Struktura naplnění zájmu. O tom však v jiném článku.


Máte pocit, že by se pravidelné týdenní newslettery dali ještě vylepšit? Chcete se mnou sdílet nějaký zajímavý zdroj nebo váš tip na doplnění k tématu? Jednoduše mi napište na sazovsky@flowave.cz. Pokud byste si chtěli přečíst všechny moje tipy, klikněte sem.

Tipy můžete poslouchat jako podcast. Nebo si stáhnout aplikaci do mobilu a poslouchat jako soundcast. Audio nahrávku můžete poslouchat i na YouTube.

Chcete každou neděli ve svém @inboxu najít svůj čerstvý Leadership TIP? Stačí kliknout na následující tlačítko a přihlásit se k odběru.