+420 608 505 082 Pondělí - Pátek 9:00 - 17:00 Tolstého 20; 616 00 Brno office@flowave.cz

Ontologická omezení lídra a jeho leadershipu

Klíčovou dovednost, kterou je nutné pro sebe objevit na mistrovské úrovni při bytí lídrem a efektivním uplatňování leadershipu jako svého sebevyjádření je soustředěná pozornost, která nám umožňuje vidět naše ontologická omezení – naše omezující fungování mysli.

Transformace ontologických omezení

Transformace našich emocí, myšlenek, pocitů a nálad je možné pomocí kognitivní terapie, ve které pomocí slov pojmenujete, co se s vámi děje vnitřně (emoce, myšlenky / myšlenkové procesy, pocity, nálady, vnitřní tělesné pocity). Soustředění na naše fungování mysli a naše ontologická omezení nám umožňuje podívat se na naši mysl, co je uvnitř, přijmout to a díky tomuto přijetí nechat být a nakonec transformovat.

Pozorováním našich vnitřních ontologických omezení, které nám kognitivně zkreslují realitu nám dává schopnost mít mnohem větší jasnost – vnímání naší mysli jasněji než dříve. Každý z nás je schopný pozorovat vše, co se s námi děje vnitřně. Poznatky neurovědy potvrdili, že tréninkem pozorování našeho vnitřního dění dokážeme transformovat fungování neuronových drah, které jsou odpovědné za naše duševní a emoční změny. Tato jedinečná lidská dovednost nám poskytuje mít moc a svobodu nad naším způsobem bytí a jednání.

Naše slova mají vliv na to, jak se nám daná situace jeví

Pokud jste si vědomi vašich ontologických omezení a přijímáte-li, že člověk je člověkem jen v našem jazyku (není myšleno jako bytost), tak dokážete pojmenovat a transformovat emoce, které prožíváte, místo aby vás ovládaly.

Cvičení

Vezměte si čistý papír a rozdělte ho na dvě poloviny. Do první poloviny napište „Jsem…..“ a místo teček doplňte, kdo jste. Jsem smutný, jsem naštvaný, jsem chytrý, jsem moc hodný, jsem frustrovaný.  Na druhou polovinu papíru napište „Považuji se za….“ A místo teček doplňte stejné slovo, které jste napsali na první polovině.

Ačkoliv se na první pohled mohou tyto dvě věty zdát podobné, ve skutečnosti je mezi nimi zásadní rozdíl. Ve větě „Jsem hloupý“ si skutečně myslíte, že jste hloupý, a to vás ontologicky omezuje. „Považuji se za hloupého“ přiznáváte pocit, emoci, náladu (závisí na intenzitě a délce trvání), aniž se jím necháváte pohltit.

Trénujte toto jednoduché cvičení sami na sobě a pak pozorujte, jak jsou ostatní lidé chyceni v pasti, ve které jsou tím, co si myslí pohlceni. Pak jim můžete například říct:

„„Ty nejsi hloupý, že se ti to nepovedlo, jen se za to teď považuješ. To, že se ti něco nepovedlo tak, jak sis představoval nebo po tobě někdo požadoval, je jen to, že jsi to neudělal tak, jak sis to představoval nebo někdo po tobě požadoval, to nemá nic společného s tím, kdo jsi.“

Transformace způsobu bytí a jednání nepřichází sama

Být lídrem a efektivně uplatňovat leadership jako své sebevyjádření je dovednost, která vám umožní za každé situace bez ohledu na okolnosti být pozorovatel vašeho způsobu bytí (toho, co se s vámi děje vnitřně) a způsobu jednání – ontologický přístup. Za každé situace bez ohledu na okolnosti budete dosahovat vysoké produktivity bez potřeby její definice. Mistrovství bytí lídrem a efektivního uplatňování leadershipu jako svého sebevyjádření si vyžaduje být touto dovedností použitý.  To znamená, že nad tím nemusíte přemýšlet a je to vaše sebevyjádření.

Kdybychom vám teď řekli, že vám dáme knihu a společně strávíme 10 dnů na workshopu „Jak se stát mistrem světa ve světě tenisu a jak porazit Rogera Federera“, tak se možná usmějete a poklepete si na čelo, jestli jsme se nezbláznili. Přesto spousta lídrů, ředitelů, manažerů absolvují zázračné kurzy, díky kterým získávají jen vědění o tom, jak být mistrem. 80% z nich získané materiály založí do „VIP šuplíku“ a už s k nim nikdy nevrátí. 90% z nich získané informace již dále nerozvíjí a domnívá se, že si na ně vzpomene, až je bude potřebovat.

Být lídrem si vyžaduje neustálou konverzaci s ostatními, kteří jsou zdrojem a součástí leadershipu

V našem projektu www.LeadershipClub.cz (stránky se připravují) získáte přístup k neustále konverzaci o nejnovějších vědeckých poznatcích o leadershipu. Základními hodnotami Leadership Clubu je integrita, autentičnost, být příčinou toho, co se stane a být zdrojem a součástí něčeho většího, než je jen Leadership Club.

Buďte v pravidelné konverzaci o leadershipu a sdílejte s ostatními lídry své objevy, breakdowns, otázky a zajímavosti.

Představte si, že by existovala možnost navštěvovat takový klub již v dětství. Klub, kde by vám předávali formou her, cvičení a tréninku dovednosti bytí lídrem a efektivního uplatňování leadershipu jako svého sebevyjádření. Klub, který by vám dal možnost být součástí komunity lídrů ze všech business oblastí.
Co lepšího pro své děti lze udělat, než jim dát možnost být lídr sám sebe a umět efektivně uplatňovat leadership jako své sebevyjádření za každé situace bez ohledu na okolnosti? Více na www.TheChildrenLeadershipClub.com (stránky se připravují)

Novinky na blogu

Přečtěte si další články, které vám předají nové myšlenky o bytí lídrem a efektivním uplatňování leadershipu jako své přirozené sebevyjádření za každé situace bez ohledu na okolnosti.
Čti dále